دانلود(مبانی نظری ساختار مالکیت،ساختارهای مالکیت،نگهداری موجودیهای نقدی)

توضیحات: فصل دوم مقاله کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش) همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو مقاله توضیحات نظری کامل در مورد متغیر پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه رفرنس نویسی و پاورقی دقیق ومبانی نظری ساختار مالکیت،ساختارهای مالکیت،نگهداری موجودیهای نقدی|41021801|ahvazifile|مبانی نظری ساختار مالکیت,ساختارهای مالکیت,نگهداری موجودیهای نقددی,مبانی نظری ساختار مالکیت,نگهداری موجودیهای نقددی,مبانی نظری ساختارهای مالکیت,نگهداری موجودیهای نقددی,مبانی نظری, ساختار مالکیت,ساختارهای مالکیت,نگهداری موجودیهای نقدی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان مبانی نظری ساختار مالکیت،ساختارهای مالکیت،نگهداری موجودیهای نقدی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .


توضیحات: فصل دوم مقاله کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو مقاله
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::2-1- مقدمه 12

2-2- ساختار مالکیت 13

2-2-1 مالکیت و مدیریت واحدهای اقتصادی 13

2-2-2 گروه بندی های مختلف سهامداران 14

2-2-2-1 انواع سهامداران با توجه به میزان کنترل بر هیأت مدیره 14

2-2-2-2 انواع سهامداران با توجه به نوع وابستگی به شرکت سرمایه پذیر 14

2-2-2-3 انواع سهامداران با توجه به درصد مالکیت 15

2-2-3 ساختارهای مالکیت 15

2-2-3-1 سرمایه گذاران نهادی 16

2-2-3-2 سرمایه گذاران دولتی 18

2-2-3-2-1 تعریف شرکت های دولتی 20

2-2-3-2-2 طبقه بندی شرکت های دولتی در ایران 20

2-2-3-2-3 تعداد شرکت های دولتی 21

2-2-3-3 سرمایه گذاران شرکتی 21

2-2-3-4 سرمایه گذاران مدیریتی 22

2-2-3-5 سرمایه گذاران خارجی 23

2-2-4 تمرکز مالکیت 24

2-2-5 عوامل موثر بر تمرکز و پراکندگی مالکیت 24

2-3- نگهداری موجودی های نقدی 25

2-3-1 انگیزه ‌های نگهداری موجودی ‌های نقدی توسط شرکت‌ ها 25

2-3-2 میزان بهینه موجودی‌ های نقدی شرکت‌ ها 26

2-3-3 آیا در شرکت‌ ها سطح نقدینگی هدف وجود دارد؟ 28

2-4- رابطه ی بین ساختار مالکیت و نگهداری موجودی های نقدی 29

2-4-1 رابطه بین درصد مالکیت سرمایه گذاران نهادی و نگهداری موجودی های نقدی 29

2-4-2 رابطه بین درصد مالکیت دولتی و نگهداری موجودی های نقدی 29

2-4-3 رابطه تمرکز مالکیت و نگهداری موجودی های نقدی 30

2-5- مروری بر تحقیقات پیشین 30

2-5-1 مروری بر تحقیقات مرتبط داخلی 30

2-5-2 مروری بر تحقیقات مرتبط خارجی 33

2-1- مقدمه

اندیشه بشری در طول تاریخ به دنبال درک حقیقت و کشف علل و چگونگی وقوع رویدادها از طریق مشاهده، تجزیه و تحلیل و ثبت آن‌ها بوده که ارمغان آن رشد شاخه‌های گوناگون دانش در جریان تحولات خروشان علمی و فرهنگی بوده است. بی‌شک دست‌یابی به این امر در سایه پژوهش و تحقیقات تجربی مجال رشد و ظهور یافته است.

نقدینگی و موجودی‌های نقدی از اموری می‌باشند که همواره مورد توجه محققین بوده و تحقیقات گوناگونی نیز در مورد آن‌ها انجام شده است. از مهمترین مباحث مرتبط با نقدینگی شرکت‌ها انگیزه نگهداری موجودی‌های نقدی، سطح بهینه نقدینگی، نقدینگی هدف در شرکت‌ها و عوامل اثرگذار بر آن‌ها می‌باشند.

تركیب سهامداران شركت های مختلف، متفاوت است. بخشی از مالكیت شركت ها دراختیار سهامداران جزء و اشخاص حقیقی قرار دارد. این گروه برای نظارت بر عملكرد مدیران شركت عمدتاً به اطلاعات در دسترس عموم، همانند صورت های مالی منتشره اتكاء می كنند. این در حالی است كه بخش دیگری از مالكیت شركت ها در اختیار سهامداران حرفه ای عمده قرار دارد كه بر خلاف گروه سهامداران نوع اول، اطلاعات داخلی با ارزش درباره چشم اندازهای آتی و راهبردهای تجاری و سرمایه گذاری های بلند مدت شركت، ازطریق ارتباط مستقیم با مدیران شركت در اختیار ایشان قرار می گیرد (نوروش، ابراهیمی کردلر 1384، 97). سرمایه گذاران نهادی، سرمایه گذاران بزرگ نظیر بانك ها، شركت های بیمه و شركت های سرمایه گذاری هستند. عموماً این گونه تصور می شود كه حضور سرمایه گذاران نهاد ی ممكن است به تغییر رفتار شركت ها منجر شود این امر از فعا لیت های نظارتی كه این سرمایه گذاران انجام می دهند، نشأت می گیرد (بوشی 1998، 305) .

در ایران در باب ارتباط بین ساختار مالکیت[1] و مفاهیمی چون راهبری شرکتی، عملکرد شرکت، سود و کیفیت آن و ارزش شرکت تحقیقاتی صورت پذیرفته است. اما یکی از مسائلی که در تحقیقات تجربی، نه تنها در باب ساختار مالکیت، بلکه در ارتباط با سایر زمینه ها مهجور مانده است، مفهوم نگهداری موجودی های نقدی است. بنابراین تحقیق حاضر به بررسی اثرات ساختار مالکیت بر نگهداری موجودی های نقدی می پردازد.

در این فصل، ابتدا مطالب مختصری در مورد، ترکیب های مختلف سهامداران، ساختار مالکیت و انواع آن و همچنین عوامل موثر در تعیین نوع مالکیت بحث می شود، سپس در مورد انگیزه نگهداری موجودی‌های نقدی و سطح بهینه نقدینگی در شرکت‌ها بیان می‌شود، سپس سطح نقدینگی هدف در شرکت‌ها را بیان کرده و در ادامه به بیان عواملی می‌پردازیم که آگاهی از آن‌ها جهت اصلاح سطح نقدینگی هدف شرکت‌ها ضروری به نظر می‌رسند. همچنین نتایج به‌دست آمده در تحقیقات پیشین در مورد عوامل موثر بر نگهداری موجودی‌های نقدی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

2-2- ساختار مالکیت

2-2-1 مالکیت و مدیریت واحدهای اقتصادی

تئوری ذینفعان[2] در سال 1984 توسط (فری من[3]) مطرح شد وی در این تئوری بیان می کند شرکت ها بسیار بزرگ شده­اند و تأثیر آنها بر جامعه آنقدر عمیق است که باید علاوه بر ذینفعان به بخش­های مختلفی از جامعه توجه کرد و شرکت­ها باید در قبال همه این بخش­ها پاسخگوباشند (کرمی و همکاران 1388، 62).

شرکت ها برای انجام فعالیت های بزرگ اقتصادی تاسیس شده اند. یکی از انواع این شرکت ها که امروزه به وفور وجود دارد شرکت های سهامی اند. بر اساس ماده 1 قانون اصلاح مواردی از قانون تجارت ایران، شرکت های سهامی عبارتند از: شرکت هایی که سرمایه آنها به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی آنها است. دراین شرکت ها سرمایه های خرد برای انجام کارهای بزرگ تجهیز می شوند. به دلیل عدم وجود تخصیص لازم زمان کافی و حتی در برخی مواقع عدم نیاز مالکان به اداره شرکت خود اشخاصی به نام مدیران پا به عرصه گذاشتند که به عنوان نمایندگان مالکان، اداره امور شرکت ها را در دست گرفتند. این رابطه نمایندگی[4] شهرت یافت جنسن و مکلینک[5] (1976) رابطه نمایندگی را قراردادی[6] می دانند که براساس آن صاحب کار نماینده (عامل) را از جانب خود منصوب و اختیار تصمیم گیری را به او تفویض می کند. اما مدیران لزوماً سهام زیادی در تملک ندارند، بنابراین مشکلی که وجود دارد این است که مدیران لزوماً به نفع سهامداران تصمیم نمی گیرند. جنسن و مکلینک (1976) بر این عقیده اند که اگر دو طرف قرارداد (مالک و نماینده) به فکر حداکثر نمودن منافع خود باشند دلیل خوبی در دست داریم که نماینده نمی تواند درتمامی حالت ها به فکر برآورده کردن منافع مالک باشد. وجود چنین واقعیت هایی پرسش های اصلی را برای نحوه هدایت و کنترل شرکت ها به میان آورده است. از این قبیل پرسش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرکت ها چگونه باید اداره شوند؟ چگونه می توان مطمئن شد که این شرکت ها در راستای اهدافی که تاسیس شده اند اداره می شوند؟ آیا استفاده بهینه از منابع می شود؟ آیا مدیران وظایف خود را با امانتداری تمام انجام می دهند؟

پاسخ به چنین پرسش هایی باعث شکل گیری مباحثی چون ترکیب سهامداران و ساختار مالکیت[7] و مباحثی از این قبیل گردید که در ادامه توضیح داده می شود.

2-2-2 گروه بندی های مختلف سهامداران

بنابرشرایط خاص حاکم بر صنایع و شرکت های مختلف طبعا ساختار مالکیت و ترکیب سهامداران از صنعتی به صنعت دیگر و از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. به گونه ای که ممکن است حتی ساختار مالکیت یک شرکتی خاص از دورهای به دوره دیگر تغییرات بسیار زیادی داشته باشد سهامداران حاضر در ترکیب مالکیت شرکت را می توان از جنبه های مختلفی دسته بندی کرد. در ذیل به بخشی از این تقسیم بندی ها اشاره می شود:

2-2-2-1 انواع سهامداران با توجه به میزان کنترل بر هیأت مدیره

طبق آیین نامه اصول حاکمیت شرکت ها در بورس اوراق بهادار ایران که در متن اطلاعیه نهایی آن در اسفند ماه سال 1384پذیرفته شد، براساس میزان کنترل سهامداران بر اعضای هیأت مدیره، سهامداران به دو گروه سهامداران عمده و سهامداران جزء تقسیم می شوند که به صورت زیر تعریف شده اند.

1- سهامدار عمده: سهامداری است که بتواند یک عضو یا بیشتر از اعضای هیأت مدیره را بطور مستقل منصوب کند و دارای بیشترین کنترل بر هیأت مدیره است.


[1] . Ownership Structure

[2]. Stakeholder Theory

[3] . Freeman

[4] . Agency Relationship

[5] . Jensen and Meckling

[6] . Contract

[7]. Ownership Structure


مطالب دیگر:
📜گزارش كارآموزي زراعت و اصلاح نباتات در مركز تحقيقات- بخش تهيه و اصلاح بذر و نهال📜گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی📜گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی با اسکلت فلزی📜گزارش کارآموزی تسطیح زمین های کشاورزی و ذخیره کردن آب در مخزن آببندان📜گزارش کارآموزی حسابداری در شرکت تعاونی مرزنشینان باجگیران📜گزارش کارآموزی در شرکت صنعتی و ماشین آلات معدنی آستو📜گزارش کارآموزی در شركت توزيع نيروي برق استان گلستان📜گزارش کارآموزی اجراي فرآيندهاي جوشكاري و اجراي خدمات بازرسي📜گزارش کارآموزی کامپیوتر در اداره آب و فاضلاب گلستان📜گزارش کارآموزی آشنایی با تأسیسات الکتریکی📜گزارش کارآموزی الکترونیک در شرکت مهندسی بهین پژوهش📜گزارش کارآموزی سالن رنگ 2 و تجهيزات مكانيكي آن و مطالبی در رابطه با اینورتور📜گزارش کارآموزی بازرسي فني خطوط لوله شركت نفت فلات قاره ايران و بازرسي مرتبط با تأسيسات شركت نفت📜گزارش کارآموزی بازرسي و كنترل كيفي سازه هاي جوشكاري📜گزارش کارآموزی بررسي سيستم توليد برق📜گزارش کارآموزی بررسي سيستم حسابداري آموزش و پرورش📜گزارش کارآموزی واحد پشتيبانی فنی سوييچ مخابرات📜گزارش کارآموزی طراحی پست در شركت مشانير📜گزارش کارآموزی پروژه اجراي يك سازه آپارتماني 3 طبقه 12 واحدي با سيستم اسکلت فلزي📜گزارش کارآموزی حسابداری در اداره كار و امور اجتماعي📜گزارش کارآموزی حسابداری در شرکت آب و فاضلاب📜تحقیق کلاهبرداری رایانه ای📜گزارش کارآموزی حسابداری در شهرداری شهرستان میانه📜گزارش کارآموزی در ساختمان اسكلت فلزي كميته امداد امام خميني📜گزارش کارآموزی حسابداری در سازمان هلال احمر