دانلود(مقاله مروری بر عملکرد طرح خاورمیانه بزرگ)

درآمد طرح خاورمیانه بزرگ واکنش های بسیار متفاوتی را برانگیخته است. کشورهای اروپایی نسبت به عملی بودن و موفقیت طرح خاورمیانه بزرگ به دیده شک می نگرند و نگرانند که سیاست جدید آمریکا موجب تشدید بی ثباتی و فروپاشی دولت های منطقه گردد. از سوی دیگر، اروپا مقاله مروری بر عملکرد طرح خاورمیانه بزرگ|40090606|ahvazifile|مقاله مروری بر عملکرد طرح خاورمیانه بزرگ ,مروری بر عملکرد طرح خاورمیانه بزرگ
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان مقاله مروری بر عملکرد طرح خاورمیانه بزرگ هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

درآمد
طرح خاورمیانه بزرگ واکنش های بسیار متفاوتی را برانگیخته است. کشورهای اروپایی نسبت به عملی بودن و موفقیت طرح خاورمیانه بزرگ به دیده شک می نگرند و نگرانند که سیاست جدید آمریکا موجب تشدید بی ثباتی و فروپاشی دولت های منطقه گردد. از سوی دیگر، اروپا نگران است که نومحافظه کاران آمریکا با استفاده از این طرح ابتکار عمل در منطقه خاورمیانه را از دست اروپائیان برباید. دولتهای منطقه که غالبا از پشتیبانی مردم برخوردار نمیباشند و از هر تغییر جدی هراسانند این سیاست را دخالت در امور داخلی خود میدانند. بسیاری از نیروهای سیاسی منطقه طرح خاورمیانه بزرگ را یک طرح امپریالیستی با چهره دموکراتیک میدانند که هدف آن گسترش هژمونی آمریکا بر منطقه و دستیابی به ثروت نفت آن میباشد. بسیاری دیگر آنرا راه نجات خاورمیانه از بنیادگرایی وحکومتهای استبدادی میدانند. عده ای برای طرح خاورمیانه بزرگ اساسا ارزش استراتژیک قائل نیستنتد و آنرا یک حرکت تاکتیکی از سوی آمریکا برای منحرف ساختن افکار عمومی جهان نسبت به حمله به عراق میدانند. برخی از منتقدین برآنند که با توجه به تجربه عراق طرح خاورمیانه بزرگ اساسا منتفی و شکست خورده است. از سوی دیگر عده ای از سیاستگذاران آمریکا تاکید میکنند که طرح خاورمیانه بزرگ هنوز در آغاز راه است و خواهان بودجه و پشتیبانی سیاسی بیشتر برای اجرای این طرح میباشند.
علیرغم اختلاف نظرهای فوق، غالب بازیگران صحنه سیاست "خاورمیانه بزرگ" ضرورت انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی در منطقه تحت پوشش طرح خاورمیانه بزرگ را میپذیرند و معتقدند که خاورمیانه از نظر ژئوپولیتیك و ژئواستراتژیك در دهه آینده نقشی كلیدى در صحنه سیاست جهان ایفا خواهد كرد.
اکنون که متجاوز از یک سال از تصویب طرح خاورمیانه بزرگ توسط سران گروه 8 و آغاز کار رسمی آن میگذرد این سوال مطرح میشود که عملکرد این سیاست چه بوده، تاکنون با چه مشکلات و چالشهایی روبرو شده است و دورنمای آینده آن چگونه میباشد؟ نوشته حاضر نگاه مختصری به این پرسشها است. بخش نخست این نوشته به بررسی تاریخچه، برنامه های پیشنهادی و بودجه طرح خاورمیانه بزرگ می پردازد. بخش دوم نقدهایی را که نسبت به طرح خاورمیانه بزرگ مطرح شده اند بررسی میکند. بخش سوم به بررسی پاره ای شاخص های نظری اختصاص داده شده است که ازآنها میتوان برای تدوین و تدقیق برنامه اصلاحات اقتصادی و سیاسی کشورهای منطقه استفاده نمود. بخش چهارم به بررسی طرح های اتحادیه اروپا و مقایسه آنها با طرح خاورمیانه بزرگ می پردازد. بخش پنجم به ارائه چند ملاحظه پایانی اختصاص داده شده است.


مطالب دیگر:
📜بررسی ساختمان هوشمند و سیستمهای کنترلی و مزایای آن📜بررسی سهراب سپهري و زندگي نامه و آثار و اشعار او📜بررسی طرح کارآفرینی تولید چادر مسافرتی فنری📜مختصری بر فرش بافی و قالی و نگارگری در دوره زندیه📜بررسی زندگی و آرای فلسفی آنسلم قدیس📜ژئولوژي، كاني شناسي و داده هاي مشخص متغير ( بي ثبات) رسوب canakkale Arapucan pb zn cu Ag،📜بررسی چارلز جنکس، نورمن فاستر، رنزو پيانو، لوکوربوزیه و زندگینامه آنها📜بررسی ساختار وزارت صنايع و تجارت كشور تركيه و وظایف هر بخش📜بررسی شغل طلا و جواهرسازی و بررسی وضعیت آن در ایران📜بررسی شترمرغ و نحوه پرورش و بیماری های آن📜شرکت سهامی ایران خلیج کو –گروه بهمن و بررسی تعاريف وشناختهاي S هاي پنج گانه📜شرحي بر قانون اقدامات تاميني ( مصوب 12 ارديبهشت ماه 1339)📜بررسی آرمانهای توسعه هزاره و اهمیت و دستیاببی به این آرمانها توسط شرکتها📜شرح احوال باباطاهر عريان📜بررسی شبکه های صنعتی و انواع، شرط استاندارها و سطح بندی پنجگانه آنها📜شرحي بر مواد 147 و 148 اصلاحي قانون ثبت مصوب 21/6/70📜بررسی شرکتهاي تضامني و تشکل و قوانین و مشخصات آنها📜بررسی شرکتهاي تعاوني و انواع و شرایط آنها📜بررسی شرايط و موجبات حد در شرب خمر📜بررسی روش شبيه‌سازي حرارتي (Simulated Annealing)📜بررسی شبکه های vpn و معماری و امنیت آن📜نگاهی بر همانند سازی و شبیه سازی انسان📜بررسی گیاه شبدر قرمز Red Clover و ویژگیها و کابرد آن و مروری بر گياهان اصلاح کننده📜بررسی فعالیتهای شاخص گروه هاي آموزشي مديران دوره راهنمايي تحصيلي مناطق و نواحي استان اصفهان📜بررسی شرکتهاي سهامي انواع و ثبت و مشخصات آنها